ABD droneları havadan toplayacak

Drone teknolojisi yeni çağda hem sivil hayatta hem de cephelerde ağırlığını gösterecek. ABD Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yeni bir teknoloji drone kullanımına yeni bir yorum getiriyor.

359

ABD droneları havadan toplamak için testleri ileri seviyeye taşıdı. Savunma Bakanlığı için silah teknolojileri geliştiren DARPA’nın yeni testlerinde uçar durumdaki drone’ları kargo uçaklarıyla havada yakalama testleri yapılıyor.

Bu tekniğe göre, dronelar kargo uçağının arkasından uzatılan kelepçelerin arasına yerleşiyor ve motorlarını kapatıyor. Ardından da kargo uçağının içine çekiliyorlar.

Bu sayede drone’ların operasyon menzillerini çok daha uzatmak mümkün olacak. Dronelar operasyondan sonra tekrar bir hava alanına geri dönmek zorunda bırakmadan toplanırken, drone operasyon ekipleri de drone’ların geri dönüşü için enerji ve zaman kaybı harcamadan, göreve giden yeni drone’lara odaklanabilecek.

DARPA’nın Gremlin Projesi ismini verdiği sisteme göre, küçük drone kargo uçaklarından fırlatılacak. 30 dakikalık operasyon sonunda yine kargo uçaklarıyla toplanacak. Bu sayede uzak mesafe operasyonları için büyük drone’lar kaldırmak zorunda kalmadan bölgedeki kargo uçaklarından çok sayıda mini drone’u göreve göndermek mümkün olacak.

Amazon’un de ticari kargo ulaştıracak drone’lar için benzer bir uçan üs planı bulunuyor. Amazon, drone’ların şarj olabilmesi ve uzak mesafelere kargo taşıyabilmesi için, çok düşük maliyetle uçan zeplin türü uçan üslerde dron’lerı toplayıp uzak mesafelere ürün ulaştırmayı planlıyor. Ancak bu plan patent almışken henüz hayata geçmiş değil. ABD ordusu ise benzer bir çalışma mantığını kargo uçaklarıyla askeri drone’lar için hayata geçirecek.