Böbrek taşı düşürdüğüne inandıkları sudan içenler, zıplamadan duramıyor

124


03.05.2021 10:12

Erzurum’a 40 kilometre uzaklıkta bulunan Konaklı Mahallesinde yaşayan vatandaşlar, mahalle yakınlarında bulunan bir su kaynağının böbrek taşı düşürdüğünü iddia ediyor. Buna göre küçük kuyularda bulunan şifalı sudan içenler, suyun başında zıpladıktan sonra koşuyor, böylece böbrek taşlarından kurtuluyor.

Şifalı suyun çevresinde koşanlar ise böbrek taşlarından bir süre sonra kurtulduklarını söylüyor. Öte yandan yakın köylerden ve şehir dışından böbrek taşı hastalığı bulunan vatandaşlar da bu şifalı suyu içmek için Konaklı köyüne geliyor.

“ETKİLİ OLSUN DİYE ZIPLIYORUZ, KOŞUYORUZ, ATLIYORUZ”

Kendisinin bizzat şifalı sudan içerek böbrek taşını düşürdüğünü belirten Mahalle İmamı Yusuf Teymur, “Köyümüzde bulunan bu şifalı su çok eski yıllardan beri böbrek taşında kullanılan bir sudur. Günümüzde de gerek şehir içi gerek şehir dışından vatandaşlar böbrek taşı iltihabı için köyümüze gelmektedirler. Gerçekten çok şifalı ve faydalı bir su, bu suyun faydasını görenler çok oldu. Ben kendim bizzat böbrek taşını düşürürken bu suyu kullandım. Suyu içtikten sonra böbrek taşımı düşürdüm. Bu sebeple böbrek taşı hastalığı olan kardeşlerimizi köyümüze bekliyoruz. Bu şifalı sudan gelip içsinler ve bu hastalıktan kurtulsunlar. Eskiden gelen bir gelenektir. Şifalı suyu içtikten sonra daha çok etkili olsun diye zıplıyoruz, koşuyoruz ve atlıyoruz. Bunlar suyla beraber böbrek taşını düşürmede yardımcı oluyor” dedi.

Bu suyu içenler zıplamadan duramıyor

“DOKTORLAR GELİP SUDAN NUMUNE ALDI”

Su içtikten sonra taş düşürenleri çok gördüğünü kaydeden mahalle yaşlılarından Mehmet Köseoğlu, “Bu su yıllardır burada akıyor. Köyümüzde böbrek taşı olan herkes taşlarını hep burada düşürdü. Doktorlar buraya gelip bu sudan numune aldılar. Daha sonra kendilerine giden hastaları bu köye gönderiyorlar böbrek taşı döksünler diye. Adam hasta olduğu için böbreklerine film çekiyorlar. Daha sonra bakıyorlar taş var. Bu köye gelip 1 hafta su içiyor sonra taş yok oluyor. Böbrek taşı hastalığı olan herkesin bu köye gelip su içmesini tavsiye ediyoruz. Suyun başında zıplama, koşu yapma ve atlama bunlar çok eski zamanlardan gelen geleneklerimiz. Bu suyun başında zıplayıp silkinmek çok önemli bir şeydir. Suyu içtikten sonra buradan giderken yolda düşürenler var. Hiç yola çıkmadan direkt burada düşürenlerde var. Köye ulaşmadan taş düşürenler var biz gözümüzle bunları çok gördük” açıklamalarında bulundu.

Bu suyu içenler zıplamadan duramıyor

“HERKESE ÖNERİYORUM”

Eşi ve çocuklarında bulunan rahatsızlıktan dolayı yakın bir köyden su almak için geldiğini söyleyen Emrullah Dağ, “Tuzcu köyünden buraya geldim. Eşimde ve çocuklarımda rahatsızlık olduğundan dolayı buradan su almaya geldim. Bu sudan ben kendi tedavimde kullanmak için içtim. Yıllar önce çok ağrım vardı buraya gelip sudan içtim ve hastalığımdan kurtuldum. Ailemi de bu sudan faydalanmaları için buraya getirdim. Umarım suyun yararını onlar üzerinde de görürüz. Su peşinde gezenler mutlaka buraya gelip bu suyun tadını tatsınlar. Gelip aç karnına bu suyu içen olursa mutlaka faydasını görecektir. Burada suyu içiyorsun daha sonra aşağıya doğru koşuyorsun bir daha gelip burada su içiyorsun. Bu işlemi piknik amacıyla buraya gelerek de yapabilirsiniz” diye konuştu.

Bu suyu içenler zıplamadan duramıyor
Böbrek taşı düşürdüğüne inandıkları sudan içenler, zıplamadan duramıyor


Son Dakika

Sitesinde basın etiğine uymayan haberler yaptıran Can Tanrıyar'ın yayın yapması engellendi Sitesinde basın etiğine uymayan haberler yaptıran Can Tanrıyar’ın yayın yapması engellendi 6. kattan düşen 2 yaşındaki çocuğun mucize kurtuluşu! Duyanlar inanamıyor 6. kattan düşen 2 yaşındaki çocuğun mucize kurtuluşu! Duyanlar inanamıyor Alman otomotiv devi Volkswagen'in yaptığı 1 Nisan şakası başına bela açtı Alman otomotiv devi Volkswagen’in yaptığı 1 Nisan şakası başına bela açtı Sarallar suç örgütüne film gibi operasyon! Interpol tarafından Makedonya'da yakalanarak yurda getirildi Sarallar suç örgütüne film gibi operasyon! Interpol tarafından Makedonya’da yakalanarak yurda getirildi İrem Derici'den şaşırtan 'bekaret' çıkışı! Camdaki Kız dizisine atıfta bulundu İrem Derici’den şaşırtan ‘bekaret’ çıkışı! Camdaki Kız dizisine atıfta bulundu Son Dakika: İhracatta yeni rekor! Tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı geldi Son Dakika: İhracatta yeni rekor! Tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı geldi Camide itikaf yapmak isteyen vatandaşlara kolluk kuvvetleri müdahale etti Camide itikaf yapmak isteyen vatandaşlara kolluk kuvvetleri müdahale etti Erdoğan Bayraktar çiftlik satın alıp inek ve koyun işine girdi Erdoğan Bayraktar çiftlik satın alıp inek ve koyun işine girdi