Bu kadarına da pes Kaçak kullanımı tespit için havalanan droneyi taşladılar

143


28.04.2021 10:20

Dicle Elektrik, tarımsal sulama mevsiminde artan kaçak trafo kullanımını dronelerle tespit ediyor. Şanlıurfa’da 5 kaçak trafo bu yöntemle ortaya çıkarılırken, Diyarbakır’da droneye taşlı saldırı yapıldı.

Dicle Elektrik tarımsal sulama mevsiminde artan kaçak trafo kullanımına karşı drone teknolojisini kullanarak mücadele ediyor. Son olarak havadan yapılan taramalarda Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi kırsalında 5 adet kaçak trafo tespit edildi. Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki tarımsal sulama bölgelerinde gerçekleştirilen rutin tarama sırasında ise kaçak trafo kullanan kişiler tarafından kendilerini tespit eden droneye taşlı saldırı yapıldı.

HAVADAN GÖRÜLMESİN DİYE TOPRAĞA GÖMDÜLER

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ Şanlıurfa İl Müdürlüğüne bağlı Enerji Kayıpları Yöneticiliği, yapılan teknik çalışmalar ve gelen bazı ihbarlar üzerine Viranşehir ilçesi kırsalında bulunan tarımsal sulama alanlarında drone ile havadan kontrol gerçekleştirdi. Kontroller sırasında ilçeye bağlı kırsal Alakonak Mahallesi’nde 5 adet kayıt dışı kullanılan trafo tespit edildi. Görüntülerde havadan tespit edilmesini önlemek için trafoların açılan çukurlara gömülerek üzerlerinin brandayla örtüldüğü dikkat çekti.

Bu kadarına da pes! Kaçak kullanımı tespit için havalanan droneyi taşladılar

Verilen bilgiye göre toplam kapasitesi bin 150 Kilovolt amper olan kaçak trafoların yüzlerce konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte olduğu belirlendi. Buğday ve arpa ekili tarım arazilerinin sulanmasında kullanıldığı belirlenen kaçak trafolarla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Bu kadarına da pes! Kaçak kullanımı tespit için havalanan droneyi taşladılar

DİYARBAKIR’DA DRONEYİ TAŞLADILAR

Diyarbakır’da ise yine drone ile havadan yapılan taramalarda Çınar ilçesine bağlı Ortaşar Mahallesi’nde şüpheli bir alana odaklanma yapıldı. Kaçak trafonun tespit edilmeye çalışıldığı sırada alanda bulunan bir kişinin koşarak gelip droneye doğru taşla saldırdığı görüntülere yansıdı. Dicle Elektrik ekiplerinin durumu fark edip hemen droneyi bölgeden uzaklaştırmasıyla cihazın hasar görmesi engellendi.

“KAÇAKLA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Dicle Elektrik Enerji Kayıpları Müdürü Hakan Özcan, kaçak trafo ve hat tespitlerinde en son teknolojik imkanlardan yararlandıklarını belirterek, “Bu çerçevede ihtiyaç duyduğumuz zaman sorumluluk bölgemizde havadan droneler ile kontroller yapıyoruz. Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki son çalışmalarımız bu çerçevede gerçekleştirildi. Droneler ile yer altına gömülen, çevresi duvarla örülen kaçak trafoları bile tespit etme imkanımız var. Zaman zaman engellemelerle karşılaşsak da kaçakla mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız” dedi.

Bu kadarına da pes! Kaçak kullanımı tespit için havalanan droneyi taşladılar


Son Dakika

Tam kapanma öncesi İstanbul'da trafik yoğunluğu rekor seviyeye ulaştı Tam kapanma öncesi İstanbul’da trafik yoğunluğu rekor seviyeye ulaştı Koç Holding'e 21,6 milyar lira fark attı! Borsanın en değerlisi Ereğli Demir Çelik oldu Koç Holding’e 21,6 milyar lira fark attı! Borsanın en değerlisi Ereğli Demir Çelik oldu El ele görüntülenen Hande Erçel ve Kerem Bürsin, Instagram'dan aşklarını ilan etti El ele görüntülenen Hande Erçel ve Kerem Bürsin, Instagram’dan aşklarını ilan etti Polis memuru, Esra'yı meslektaşlarının gözü önünde vurmuş Polis memuru, Esra’yı meslektaşlarının gözü önünde vurmuş Video çekip Türk pasaportunu aşağılayan gençler, mahkemede çark etti Video çekip Türk pasaportunu aşağılayan gençler, mahkemede çark etti 17 günlük tam kapanma öncesi Bilim Kurulu'ndan sürpriz toplantı! Koca, açıklama yapacak 17 günlük tam kapanma öncesi Bilim Kurulu’ndan sürpriz toplantı! Koca, açıklama yapacak Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taklidini yaparken şekilden şekle girdi Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taklidini yaparken şekilden şekle girdi Utanmazlığın böylesi! Kimseye aldırış etmeden parkta ilişkiye girdiler Utanmazlığın böylesi! Kimseye aldırış etmeden parkta ilişkiye girdiler