Dolar kuru bugün ne kadar? (17 Aralık 2020 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 17 Aralık 2020 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

479

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın dünkü piyasa dostu mesajlarıyla bir miktar gerileyen döviz kurları bugüne yatay bir başlangıç yaptı.

MB Başkanı Ağbal’ın mesajlarının piyasalarca olumlu karşılanmasının etkisiyle 7,80’in altına gerileyen dolar/TL, bugün de 7,78’de seyrediyor. Euro/TL ise hafif yükselişle 9,53-9,54 bandında hareket ediyor.

FED FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ

Hem yurt içinde hem de yurt dışında piyasalarda, haftanın en kritik iki gelişmesi dün yaşandı. Yurt içinde TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 2021 Yılı Para ve Kur Politikası metninin tanıtımında verdiği mesajlar alınırken yurt dışında da Fed beklendiği gibi faiz ve varlık alım programına dokunmadı. Dün gece yaptığı açıklamada politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakan Fed, istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerleme olana kadar 120 milyar dolar tahvil alımı yapmaya devam edecek.

Faiz kararının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Jerome Powell, son aylarda ekonomik toparlanma hızının yavaşladığını belirterek, ekonomiye uzun bir süre destek sağlanmaya devam edilmesi gerekeceğini ifade etti.

Yurt içinde önemli bir veri bulunmuyor. Küresel piyasalar dün akşamki Fed faiz kararının ardından bugün de İngiltere’den gelen faiz kararını takip edecek.