Oscar kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chlo Zhao, ülkesi Çin’de sansüre uğradı

172

[ad_1]

27.04.2021 11:12

Dün açıklanan Oscar Ödülleri’nde en iyi film ödülünü kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao’un başarısı doğduğu ülke Çin’de sansürlendi. En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Zhao, ülkesindeki resmi yayın organlarında haber olmadı ve sosyal medyada adına açılan etiketlere sansür uygulandı.

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BAŞARISINI GÖRMEZDEN GELDİLER

Pekin doğumlu Zhao’un başarısı, uluslararası basında geniş yankı uyandırırken, Çin devletinin resmi yayın organları CCTV ve Xinhua bu başarıyı görmezden geldi.

Ülkenin sosyal medya platformlarından Veybo’da, 14 milyondan fazla takipçisi olan film dergisi Watch Movies tarafından Zhao’nun yönetmenlik başarısını duyuran bir bildirim, paylaşılmasından birkaç saat sonra sansürlendi. Ayrıca “Chloe Zhao, En İyi Yönetmeni kazandı” etiket çalışması da sansüre maruz kaldı.

Oscar kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao, ülkesi Çin'de sansüre uğradı

YAPILAN ARAMALAR BİLE YASAKLANDI

Film meraklıları arasında popüler bir uygulama olan Douban, “Nomadland” ve “Zhao (Cao) Ting” için yapılan aramaları yasaklayarak “arama sonuçlarının ilgili yasa ve yönetmeliklere göre görüntülenemediği” uyarısını paylaştı. Uygulamada Zhao’nun başarısıyla ilgili birçok konuşma zinciri silinirken, ülkedeki en büyük mesajlaşma uygulaması olan WeChat’teki bir haber de silindi.

Oscar kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao, ülkesi Çin'de sansüre uğradı

En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan Chloe Zhao, Oscar’da bir ilki başardı 93. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu! En iyi film ödülünü Nomadland kazandı

Oscar kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao, ülkesi Çin'de sansüre uğradı


Son Dakika

Eksim Holding, ünlü pastane zincirlerinden Aslı Börek'i satın aldı Eksim Holding, ünlü pastane zincirlerinden Aslı Börek’i satın aldı 81 ilde devreye alınıyor! Tam kapanma nedeniyle bankaların mesai saatleri değişti 81 ilde devreye alınıyor! Tam kapanma nedeniyle bankaların mesai saatleri değişti Sırra kadem basan 'Filozof' lakaplı Atakan Kayalar yeniden ortaya çıktı Sırra kadem basan ‘Filozof’ lakaplı Atakan Kayalar yeniden ortaya çıktı Hırsızlıktan 135 sabıkası olan 13 yaşındaki çocuk, serbest bırakıldı Hırsızlıktan 135 sabıkası olan 13 yaşındaki çocuk, serbest bırakıldı Dünyayı ağlatan Dünyayı ağlatan “Elveda”! 53 askere mezar olan denizaltıdan geriye bu görüntü kaldı Ses getirecek iddia! Fransa'da tarih yazan Burak Yılmaz Süper Lig'e dönüyor, işte yeni takımı Ses getirecek iddia! Fransa’da tarih yazan Burak Yılmaz Süper Lig’e dönüyor, işte yeni takımı Duygu Delen'in raporu tamamlandı: Balkondan düşüşü kaza değil Duygu Delen’in raporu tamamlandı: Balkondan düşüşü kaza değil İkinci el otomobilde büyük oyun! Son aylarda çok sayıda kişi aynı tuzaktan muzdarip İkinci el otomobilde büyük oyun! Son aylarda çok sayıda kişi aynı tuzaktan muzdarip

[ad_2]