Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Moderna aşısı oldum, artık maske takmıyorum“ dedi, Mehmet Ceyhan itiraz etti

162


30.04.2021 00:29

Prof. Dr. Derya Unutmaz,

ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz katıldığı canlı yayında, “Amerika’da yapılan araştırmada BioNTech ve Moderna aşısı olanların yüzde 90’ına virüs bulaşmadığı ve başkasına virüsü bulaştırmadığı ispatlandı. Ben artık maske takmıyorum.” dedi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Unutmaz’a, “Aşıların bulaşıcılığı bu denli kaldıracağına inanmıyorum” sözleriyle karşılık verdi.

Habertürk kanalında yayınlanan Nedir, Ne Değildir? programında aşıların virüse etkisi konuşuldu. ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Moderna aşısı olduğunu belirterek maske takmadığını söyledi. Unutmaz’ın bu sözlerine karşı çıkan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Aşıların bulaşıcılığı bu denli kaldıracağına inanmıyorum” dedi.

“ARTIK MASKE TAKMIYORUM”

Prof. Dr. Unutmaz, Moderna aşısı olduğunu belirterek, “Amerika’da yapılan araştırmada BioNTech ve Moderna aşısı olanların yüzde 90’ına virüs bulaşmadığı ve başkasına virüsü bulaştırmadığı ispatlandı. Ben artık maske takmıyorum. Anneme de sarılacağım gelince. İsrail bunun sayesinde aştı süreci. ‘Aşı olduk korumaya devam edeceğiz’ korkusuna gerek yok. Etkinlik açısından Sinovac aşısı olanların maske takmaları daha iyi olabilir.” dedi.

Prof. Dr. Derya Unutmaz, 'Moderna aşısı oldum, artık maske takmıyorum' dedi, Mehmet Ceyhan itiraz etti
Prof. Dr. Derya Unutmaz

CEYHAN’DAN KORUMA VURGUSU

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu sözlere katılmadığını belirterek aşıdan sonra da korumaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Ceyhan, “Klinik çalışmaları ile laboratuvar çalışmaları farklıdır. Türkiye’de bu oranlara ulaşamıyoruz. İsrail’de yetişkinlerin yüzde 80’i aşılandı. Tedbirler yeni yeni kaldırılıyor. Aşıların bulaşıcılığı bu denli kaldıracağına inanmıyorum.” yanıtını verdi.

“ŞİLİ’DE SINOVAC KULLANILDI, VAKA SAYISI DÜŞMEDİ”

Prof. Dr. Unutmaz daha sonra, “Moderna ve BioNTech için söylediklerim hem klinik hem labarotuvar çalışmalarıdır. Sinovac aşısıyla virüsü kapma endişemiz var. Şili nüfusunun yüzde 50’sini Sinovac ile aşıladı ama vaka sayısı düşmedi. Sadece ölüm oranlarında azalma oldu. Yani yine hasta olabiliyorsunuz. BioNTech ve Moderna’da 2. dozdan sonra yüzde 90 oranında koruma sağlıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Derya Unutmaz, Moderna aşısı oldum, artık maske takmıyorum dedi, Mehmet Ceyhan itiraz etti

Prof. Dr. Derya Unutmaz, Moderna aşısı oldum, artık maske takmıyorum dedi, Mehmet Ceyhan itiraz etti


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli ve milli silahları tek tek inceledi, yerinde test etti Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli ve milli silahları tek tek inceledi, yerinde test etti Ümit Özat, Emre hocanın peşini bırakmıyor! 'FETÖ' tartışmasının ardından şimdi de 'Osasuna' göndermesi gerilimi yükseltecek Ümit Özat, Emre hocanın peşini bırakmıyor! ‘FETÖ’ tartışmasının ardından şimdi de ‘Osasuna’ göndermesi gerilimi yükseltecek Hong Kong'da bir kişide koronavirüsün bulaşıcı özelliği yüksek iki varyantı birden görüldü Hong Kong’da bir kişide koronavirüsün bulaşıcı özelliği yüksek iki varyantı birden görüldü Müge Anlı'yı bile şaşkına çeviren uygunsuz görüntü iddiası: Bu programda daha neler duyacağım? Müge Anlı’yı bile şaşkına çeviren uygunsuz görüntü iddiası: Bu programda daha neler duyacağım? Harun Tekin'e fırça atmayan kalmadı! Emre Belözoğlu, Mesut ve Caner, tecrübeli kalecinin yaptıklarıyla çılgına döndü Harun Tekin’e fırça atmayan kalmadı! Emre Belözoğlu, Mesut ve Caner, tecrübeli kalecinin yaptıklarıyla çılgına döndü İş yerlerinin hazırladığı görevlendirme belgeleri 2 Mayıs gece yarısına kadar geçerli olacak İş yerlerinin hazırladığı görevlendirme belgeleri 2 Mayıs gece yarısına kadar geçerli olacak Koronavirüs nedeniyle tedavi gören kadın öldü, oğlu doktora saldırdı Koronavirüs nedeniyle tedavi gören kadın öldü, oğlu doktora saldırdı Yılmaz Vural'ın öğrencisi Emrah, Başakşehir'e 'Messi plasesi' ile nefis frikik golü attı, hakem bile gözlerini alamadı Yılmaz Vural’ın öğrencisi Emrah, Başakşehir’e ‘Messi plasesi’ ile nefis frikik golü attı, hakem bile gözlerini alamadı