Son dakika Milli Savunma Bakanlığı’ndan ABD’ye üstü kapalı mesaj: İncirlik Türk üssüdür, bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir

141


28.04.2021 15:45

Son dakika! Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin ardından gündeme gelen “İncirlik Üssü ABD’ye kapatılsın, bu üsteki ABD bayrakları indirilsin” tartışmalarına açıklık getirdi. Yapılan değerlendirmede, Adana’daki İncirlik Üssü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Hava Kuvvetleri üslerinden biri olduğunu, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunduğunu vurgulandı.

Bakanlık kaynakları, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin ardından gündeme gelen İncirlik Üssü’ne ve bu üsteki ABD bayraklarının indirilmesi gerektiğine yönelik tartışmalarını değerlendirdi. İncirlik Üssü’ndeki belirli tesislerin kullanımının, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980’de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütüldüğü belirtildi.

Bu anlaşmanın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir” hükmünü içerdiğine işaret edildi.

“İNCİRLİK, TÜRK ÜSSÜDÜR”

Bakanlık kaynakları, “İncirlik Üssü, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir. İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurların bulunduğunu, üsten Doğal Kararlılık Harekatı’nın da desteklendiğini kaydetti.

Son dakika! Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD'ye üstü kapalı mesaj: İncirlik Türk üssüdür, bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir


Son Dakika

Marmaray'a tam kapanma ayarı! Seferler 30 dakika aralıklarla yapılacak Marmaray’a tam kapanma ayarı! Seferler 30 dakika aralıklarla yapılacak Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Liselerde ikinci dönemde tek sınav olacak Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Liselerde ikinci dönemde tek sınav olacak Tam kapanmada bankalar çalışacak mı? Bankalar Birliği kriterleri belirledi Tam kapanmada bankalar çalışacak mı? Bankalar Birliği kriterleri belirledi Son Dakika: Türkiye'de 28 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 341 kişi vefat etti, 40 bin 444 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye’de 28 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 341 kişi vefat etti, 40 bin 444 yeni vaka tespit edildi RTÜK'ten 'Camdaki Kız' dizisindeki tartışma yaratan sahneye ceza RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’ dizisindeki tartışma yaratan sahneye ceza Manisa'da İYİ Parti'den istifa edip MHP'ye geçen partili sayısı 135'e yükseldi Manisa’da İYİ Parti’den istifa edip MHP’ye geçen partili sayısı 135’e yükseldi Koronavirüsü atlattı ama hastalık peşini bırakmadı! Genç doktorun ölümü üzüntüye boğdu Koronavirüsü atlattı ama hastalık peşini bırakmadı! Genç doktorun ölümü üzüntüye boğdu Kilosu 40 bin lira! 'Dünyan en pahalı baharatı' olarak adlandırılan safranda sezon başladı Kilosu 40 bin lira! ‘Dünyan en pahalı baharatı’ olarak adlandırılan safranda sezon başladı