Ürettiği istiridye mantarında siparişlere yetişemeyince müşterilere kilo sınırı getirdi

328


17.03.2021 13:45

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde istiridye mantarı üreten yaşayan Nizam Kara, siparişlere yetişememesi nedeni ile müşterilere sınır getirdi. Kara, her müşterinin istediği kilo yerine toplam üretimi, sıraya aldığı müşteriye bölerek, vatandaşlara eşit miktarda mantar gönderiyor.

Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde yaşayan Nizam Kara, istiridye mantarı üretmek için çalışma başlattı. İlk etapta 1 torba ve 1 kütük ile başlayan Kara, verimin çok olduğunu görünce bu sayıyı arttırmaya karar verdi. Kara 100 torba ve 50 kütük ile üretim yapıp müşterilerine sunmaya başladı.

İNTERNETTE GÖRÜP BAŞLAMIŞ

2. hasadını alan Kara, “Bölgemizde ilk yetiştiriciyim. Beldede şu anda benden başkası üretmiyor. Ürüne talep çok fazla. İnternetten istiridye mantarına denk geldim ve bu mantarın tohumlanıp üretilebileceğini gördüm. Ben de ilk etapta hobi olarak ürettim, verim fazla olunca da Uludere Kaymakamımız Ahmet Solmaz’ın destekleriyle yavaş yavaş arttırdım. Şu an 100 torba 50 kütükte üretim yapıyorum, her torbadan ortalama olarak 6 ile 10 kilogram arası mantar alıyorum. Kaymakamımız çiftçilere, üreticilere çok destek oluyor.

KİLOSUNU 20 TL’DEN SATIYOR

Mantar bölgemizde sadece baharda ve yüksek yerlerde yetiştiği için istiridye mantarına talep çok fazla. Bölgemizde çok sevildiği için de talep çok. Müşterileri sıraya alıyorum, bazılarına kalmadığı içinde kilo sınırını getirdim. Elde ettiğim ürünü sipariş verenlere bölüyorum ve herkese eşit miktarda gönderiyorum. Kilogramını 20 liraya satıyorum. Sabır istiyor, bu işi yapmak isteyenlere yardımcı olurum” dedi.

Ürettiği istiridye mantarında siparişlere yetişemeyince müşterilere kilo sınırı getirdi


Son Dakika

Fenerbahçe, Moussa Marega ile sezon sonu için anlaşma sağladı Acun Ilıcalı’nın kızı Banu Ilıcalı, bebeği ve eşiyle mutluluk pozu verdi Son Dakika! HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü Dünyada bir ilk! Koronavirüs aşısı olan annenin bebeği virüse karşı antikorlara sahip olarak doğdu Danıştay’ın kararına tepkiler çığ gibi! İYİ Parti grup toplantısında kız öğrenci “Andımız”ı okudu Çocukluk hayalinin peşinden gitti, 20 yıldır motosikletiyle dünyayı geziyor IFAB, ofsayt kuralına düzenleme getiriyor! Artık tüm vücuduyla rakibin önünde olması gerekecek Vaka sayısında zirvede olan Samsun’da koronavirüslü şahıs parkta otururken yakalandı